Labiominoroplastyka – labioplastyka

W skrócie: Labiominoroplastyka – plastyka warg mniejszych jako odpowiedź na bolączki wielu kobiet

labiominoroplastyka plastyka warg sromowych mniejszych Klinika Tazbir

Labiominoroplastyka

Labiominoroplastyka to zabieg labioplastyczny, czyli z zakresu chirurgii estetycznej warg sromowych, którego celem jest zmiana kształtu warg sromowych mniejszych. Przerost lub nieprawidłowy ich kształt może wpłynąć nie tylko na niską samoocenę kobiety, ale też powodować nasilone dolegliwości (np. ból) podczas uprawiania sportów czy w trakcie stosunku. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, a jego celem jest zapewnienie odpowiedniego kształtu oraz optymalnej elastyczności okolicy sromu. Podczas zabiegu używane są szwy rozpuszczalne, dzięki czemu nie ma konieczności ich późniejszego usuwania. Po operacji pacjentka może jeszcze w tym samym dniu udać się do domu.

Jak wygląda plastyka warg sromowych mniejszych

Labiominoroplastyka wykonywana jest najczęściej od 70 do 90 minut. Rozpoczynając zabieg, lekarz nanosi na operowane miejsce odpowiedni krem oraz wprowadza znieczulenie nasiękowe z lidokainą. Podczas operacji specjalista zmniejsza wargi sromowe mniejsze i modeluje się je metodą cięcia chirurgicznego skalpelem lub za pomocą lasera. Zabiegi z zakresu labioplastyki nie są przeprowadzane w okresie okołomiesiączkowym, a odpowiednim terminem dla tej terapii jest okres 2-4 dni po miesiączce, ale nie później niż dziesięć dni przed kolejną menstruacją. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie powinno się przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi. Należy również zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu. Po zabiegu trzeba być przygotowanym na to, że wystąpi opuchlizna, a także ból charakterystyczny dla gojenia się rany pooperacyjnej. Po zabiegu należy wstrzymać się z pożyciem seksualnym na okres 4-6 tygodni, a także wystrzegać się intensywnego wysiłku fizycznego. Zaleca się też: regularnie przemywanie rany za pomocą środka odkażającego (np. Microdacin), miejscowe okłady z lodu, noszenie luźnych, przewiewnych ubrań.

Zalety

 • korzystniejszy wygląd miejsc intymnych
 • zminimalizowanie ryzyka stanów zapalnych krocza 
 • podniesienie jakości życia seksualnego (wyeliminowanie bólu w trakcie stosunku)
 • trwałość zabiegu – w przypadku powiększenia warg sromowych efekt utrzymuje się do dwóch lat

Zastosowanie

 • deformacje będące wynikiem porodów fizjologicznych
 • przerost warg sromowych mniejszych
 • powtarzające się podrażnienia okolic intymnych
 • niezadowolenie kobiety z wyglądu warg sromowych mniejszych

Przeciwwskazania

 • ciąża i laktacja 
 • cukrzyca
 • nowotwory
 • zakłócenia krzepliwości
 • skazy naczyniowe
 • infekcje skóry
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby układowe tkanki łącznej

Labiominoroplastyka – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka opisuje swój problem specjaliście oraz przedstawia swoje oczekiwania względem terapii. Lekarz objaśnia obowiązujące przed zabiegiem i po nim procedury oraz odpowiada na nurtujące pacjentkę pytania dotyczące rezultatów zabiegu.

2

Opracowanie planu leczenia

Lekarz specjalista tworzy dostosowany do potrzeb indywidualnych kobiety, plan leczenia, oparty o przeprowadzony wywiad i badania poprzedzające terapię.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Lekarz ocenia rezultaty terapii i finalizuje leczenie bądź, jeśli to konieczne, zaleca jego kontynuację.

Najczęściej zadawane pytania

 • Kiedy wykonuje się zabieg?

  W sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa dyskomfort z powodu wyglądu warg sromowych mniejszych oraz ich kształtu sprzyjającemu podrażnieniom.

 • Czy zabieg jest bolesny?

  Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu. Dopiero podczas rekonwalescencji mogą pojawić się krótkotrwałe bóle i gorączka.

 • Jak długo trwa zabieg?

  W zależności od potrzeb  i indywidualnych predyspozycji pacjentki od 70 do 90 minut.

 • Czy istnieje ryzyko powikłań?

  Tak jak po każdym zabiegu chirurgicznym mogą wystąpić krwawienia, infekcje, niekiedy powstają krwiaki oraz blizny.

 • Jak należy się przygotować do zabiegu?

  • Należy wykonać zlecone przez lekarza specjalistę badania: morfologia, aPTT, INR, anty-HCV, HBS Ag i inne w zależności od stanu wyjściowego pacjentki i od konkretnego przypadku. Wszystkie badania łącznie z USG endowaginalnym wykonuje się  w Klinice Tazbir
  • Należy wstrzymać stosowanie leków rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Acenokumarol) oraz odstawić leki przeciwkaszlowe i witaminę E na czas wskazany przez lekarza specjalistę
  •  Należy zadbać o właściwą depilację okolic intymnych
  • Ok. 6 godzin przed zabiegiem nie należy przyjmować pokarmów ani płynów

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po