Botoks w Klinice Tazbir – Łódź

W skrócie: Botoks – panaceum na zmarszczki. Wieczna młodość i leczenie nadpotliwości.

Botoks, czyli toksyna botulinowa

W medycynie estetycznej preparat toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem, wykorzystywany jest w celu zatrzymania procesu starzenia się skóry poprzez przeciwdziałanie pogłębianiu się istniejących już zmarszczek oraz zapobieganie pojawieniu się nowych. Mechanizm działania botoksu polega na osłabieniu kurczliwości tych mięśni, do których został wstrzyknięty. W efekcie skóra przestaje się fałdować, zmarszczki się wygładzają, a twarz nabiera młodego, zdrowego wyglądu. Botoks działa tylko w obrębie tych partii mięśniowych, w które został wstrzyknięty, dlatego jego działanie nie wpływa na ogólną mimikę twarzy.

W medycynie estetycznej preparaty toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) wykorzystywane są głównie do likwidacji zmarszczek mimicznych oraz leczenia nadmiernej potliwości. Zmarszczki mimiczne, inaczej dynamiczne, pojawiają się już u młodych osób i związane są z nadmierną ruchomością pewnych mięśni, czyli z tzw. mimiką twarzy.

Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości jest trudne i mało skuteczne. Różne leki doustne i działające miejscowo na skórę nie są efektywne. Iniekcje toksyny botulinowej w leczeniu nadmiernej potliwości charakteryzują się wysoką skutecznością i zadowoleniem pacjentów. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe powodując chemiczną denerwację gruczołów potowych i blokuje wydzielanie potu. Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach, a bardzo dobry i satysfakcjonujący wynik tego leczenia utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. W okolicy dłoniowej rąk i podeszwowej stóp – nieco dłużej.

Poza miejscowym bólem i obrzmieniem nie obserwuje się żadnych objawów niepożądanych. Sam zabieg ostrzykiwania może być nieco bolesny, dlatego zaleca się miejscowe znieczulenie, np. kremem znieczulającym Emla. Następnie lekarz wykonuje od kilku do kilkunastu drobnych, delikatnych, powierzchownych nakłuć w odpowiednio dobranej dawce. Ilość produktu potrzebną do wykonania skutecznego zabiegu ocenia się na podstawie tzw. testu skrobiowo-jodowego informującego lekarza o stopniu nasilenia nadpotliwości w danym obszarze.

Zalety

 • szybkie efekty
 • duża trwałość efektów
 • bezinwazyjność

Zastosowanie

 • usuwanie zmarszczek pionowych gładzizny czoła – między brwiami (tzw. „lwia” zmarszczka)
 • usuwanie zmarszczek poziomych czoła
 • usuwanie zmarszczek nosa (tzw. „króliczych”)
 • usuwanie zmarszczek wokół oczu (tzw. „kurzych łapek”)
 • usuwanie zmarszczek powieki dolnej, zmarszczek wokół ust, zmarszczek na brodzie czy na szyi
 • korekta linii żuchwy
 • korekta blizn
 • leczenie nadmiernej potliwości okolic pach, powierzchni dłoniowej rąk czy podeszew stóp
 • leczenie przewlekłych bólów głowy, napięciowych, zwykłych, migrenowych i innych
 • leczenie bruksizmu – zgrzytania zębami

Przeciwwskazania

 • Wrodzone choroby mięśni, jak np. zespół Lamberta-Eatona, myasthenia gravis oraz inne schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym
 • Zażywanie pewnych leków, np. niektórych antybiotyków i innych
 • Ciąża, laktacja
 • Aktywne infekcje

Botoks – Cennik

Cena od:700 zł

Botoks – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjent dokładnie opisuje problem, wyjaśnia, dlaczego zgłosił się do kliniki i jakich rezultatów oczekuje.

2

Opracowanie planu leczenia

Lekarz specjalista układa specjalny, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia i przedstawia go pacjentowi.

3

Pierwszy zabieg

Kolejnym etapem jest przygotowanie do pierwszego zabiegu i przeprowadzenie go.

4

Wizyta kontrolna

Pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty, który określa, ile zabiegów należy jeszcze przeprowadzić, by osiągnąć efekt końcowy.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak działa botoks?

  Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na porażeniu czynności mięśni, wywołując ich rozluźnienie i wygładzenie zmarszczek widocznych na skórze. Efekt ten następuje od 24 godzin do 5 dni po iniekcji botoksu. Odzyskanie kurczliwości mięśnia trwa z kolei średnio ok. 16 tygodni. Niektóre mięśnie, szczególnie mięsień czołowy, pozostają porażone przez 5 miesięcy po zastosowaniu jednorazowego ostrzyknięcia.

 • Czy zabiegi z użyciem botoksu są bezpieczne?

  Odpowiednia ilość toksyny botulinowej wstrzyknięta przez wykwalifikowanego lekarza nie wyrządza żadnych szkód w organizmie.

 • Kto wykonuje zabieg z użyciem botoksu?

  Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolonego, certyfikowanego lekarza posiadającego doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę medyczną na temat anatomii, morfologii mięśni oraz dystrybucji toksyny botulinowej po jej domięśniowym wstrzyknięciu.

 • Czy są jakieś zalecenia pozabiegowe?

  • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
  • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu czy wkładaniu butów lub podnoszeniu innych przedmiotów) oraz nie kłaść się (sen, masaż, inne zabiegi i czynności wymagające pozycji leżącej)
  • nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przez okres 3 dni po zabiegu
  • przez ok. 7 dni unikać sauny, solarium i innych zabiegów wykonywanych w ostrzykiwanych okolicach

  Po takim zabiegu, tak jak po każdej iniekcji, mogą pojawić się drobne wybroczyny (zasinienia), miejscowe zaczerwienienie, niewielki obrzęk czy delikatna tkliwość w miejscu wkłucia. Wszystkie te objawy są przemijające i całkowicie odwracalne – ustępują bez pozostawienia śladów.

 • Jak długo utrzymuje się efekt?

  Efekt utrzymywania się toksyny botulinowej popularnego botoksu zależy od bardzo wielu czynników takich jak np. ostateczna wstrzyknięta dawka toksyny botulinowej czyli ilość podanych jednostek. Jeśli chodzi o botoks to istnieje zakres wartości referencyjnych od do w ostrzykiwaniu poszczególnych partii mięśni. Ostateczną dawkę ustala lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz badania fizykalnego. Znaczenie ma także rozcieńczenie botoksu w soli fizjologicznej które wpływa na stopień dyfuzji czyli rozprzestrzenianie się w ostrzykiwanych mięśniach a nawet sam sposób podania botoksu! Minimalny czas utrzymywania się botoksu to 3 miesiące i jest to też minimalny okres czasu po którym można zabieg powtórzyć. W Klinice Tazbir zabiegi wykonujemy średnio co 4-6 miesięcy, czasem co 8 miesięcy w zależności od uwarunkowań anatomicznych pacjenta, użytej dawki botoksu, jego rodzaju, zastosowanego rozcieńczenia itd.

 • Czy botoksem powiększa się usta?

  Nie, botoks podaje się w zmarszczki mimiczne, a właściwie w mięśnie odpowiedzialne za ich powstanie. Jeśli chodzi o usta to można ostrzykiwać mięsień okrężny ust w przypadku mocno nasilonych zmarszczek nad ustami tzw. zmarszczek palacza. Również botoksem zlikwidujemy tzw. uśmiech dziąsłowy. Standardowym jednak wskazaniem są zmarszczki mimiczne na czole i wokół oczu. Bardzo prostym zabiegiem też jest uniesienie górnej powieki czy otwarcie oka. Niektóre pacjentki lubią też ostrzykiwać zmarszczki u nasady nosa tzw. zmarszczki królicze. Można również ostrzykiwać mięsień bródkowy ( pomarszczona broda ) oraz mięśnie żwacze ( zgrzytanie zębami tzw. bruksizm – zjadanie szkliwa ) procedura ta mocno wyszczupla ponadto dolną część twarzy.

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po