Botoks w Klinice Tazbir – Łódź

W skrócie: botoks sprawdzonym sposobem na szybkie i skutecznie pozbycie się zmarszczek mimicznych

Botoks, czyli toksyna botulinowa

W medycynie estetycznej preparat toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem, wykorzystywany jest w celu zatrzymania procesu starzenia się skóry poprzez przeciwdziałanie pogłębianiu się istniejących już zmarszczek oraz zapobieganie pojawieniu się nowych. Mechanizm działania botoksu polega na osłabieniu kurczliwości tych mięśni, do których został wstrzyknięty. W efekcie skóra przestaje się fałdować, zmarszczki się wygładzają, a twarz nabiera młodego, zdrowego wyglądu. Botoks działa tylko w obrębie tych partii mięśniowych, w które został wstrzyknięty, dlatego jego działanie nie wpływa na ogólną mimikę twarzy.

W medycynie estetycznej preparaty toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture) wykorzystywane są głównie do likwidacji zmarszczek mimicznych oraz leczenia nadmiernej potliwości. Zmarszczki mimiczne, inaczej dynamiczne, pojawiają się już u młodych osób i związane są z nadmierną ruchomością pewnych mięśni, czyli z tzw. mimiką twarzy.

Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości jest trudne i mało skuteczne. Różne leki doustne i działające miejscowo na skórę nie są efektywne. Iniekcje toksyny botulinowej w leczeniu nadmiernej potliwości charakteryzują się wysoką skutecznością i zadowoleniem pacjentów. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe powodując chemiczną denerwację gruczołów potowych i blokuje wydzielanie potu. Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach, a bardzo dobry i satysfakcjonujący wynik tego leczenia utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. W okolicy dłoniowej rąk i podeszwowej stóp – nieco dłużej.

Poza miejscowym bólem i obrzmieniem nie obserwuje się żadnych objawów niepożądanych. Sam zabieg ostrzykiwania może być nieco bolesny, dlatego zaleca się miejscowe znieczulenie, np. kremem znieczulającym Emla. Następnie lekarz wykonuje od kilku do kilkunastu drobnych, delikatnych, powierzchownych nakłuć w odpowiednio dobranej dawce. Ilość produktu potrzebną do wykonania skutecznego zabiegu ocenia się na podstawie tzw. testu skrobiowo-jodowego informującego lekarza o stopniu nasilenia nadpotliwości w danym obszarze.

Zalety

 • szybkie efekty
 • duża trwałość efektów
 • bezinwazyjność

Zastosowanie

 • usuwanie zmarszczek pionowych gładzizny czoła – między brwiami (tzw. „lwia” zmarszczka)
 • usuwanie zmarszczek poziomych czoła
 • usuwanie zmarszczek nosa (tzw. „króliczych”)
 • usuwanie zmarszczek wokół oczu (tzw. „kurzych łapek”)
 • usuwanie zmarszczek powieki dolnej, zmarszczek wokół ust, zmarszczek na brodzie czy na szyi
 • korekta linii żuchwy
 • korekta blizn
 • leczenie nadmiernej potliwości okolic pach, powierzchni dłoniowej rąk czy podeszew stóp
 • leczenie przewlekłych bólów głowy, napięciowych, zwykłych, migrenowych i innych
 • leczenie bruksizmu – zgrzytania zębami

Przeciwwskazania

 • Wrodzone choroby mięśni, jak np. zespół Lamberta-Eatona, myasthenia gravis oraz inne schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym
 • Zażywanie pewnych leków, np. niektórych antybiotyków i innych
 • Ciąża, laktacja
 • Aktywne infekcje

Botoks – Cennik

Cena od:500 zł

Botoks – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjent dokładnie opisuje problem, wyjaśnia, dlaczego zgłosił się do kliniki i jakich rezultatów oczekuje.

2

Opracowanie planu leczenia

Lekarz specjalista układa specjalny, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia i przedstawia go pacjentowi.

3

Pierwszy zabieg

Kolejnym etapem jest przygotowanie do pierwszego zabiegu i przeprowadzenie go.

4

Wizyta kontrolna

Pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty, który określa, ile zabiegów należy jeszcze przeprowadzić, by osiągnąć efekt końcowy.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak działa botoks?

  Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na porażeniu czynności mięśni, wywołując ich rozluźnienie i wygładzenie zmarszczek widocznych na skórze. Efekt ten następuje od 24 godzin do 5 dni po iniekcji botoksu. Odzyskanie kurczliwości mięśnia trwa z kolei średnio ok. 16 tygodni. Niektóre mięśnie, szczególnie mięsień czołowy, pozostają porażone przez 5 miesięcy po zastosowaniu jednorazowego ostrzyknięcia.

 • Czy zabiegi z użyciem botoksu są bezpieczne?

  Odpowiednia ilość toksyny botulinowej wstrzyknięta przez wykwalifikowanego lekarza nie wyrządza żadnych szkód w organizmie.

 • Kto wykonuje zabieg z użyciem botoksu?

  Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolonego, certyfikowanego lekarza posiadającego doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę medyczną na temat anatomii, morfologii mięśni oraz dystrybucji toksyny botulinowej po jej domięśniowym wstrzyknięciu.

 • Czy są jakieś zalecenia pozabiegowe?

  • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
  • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu czy wkładaniu butów lub podnoszeniu innych przedmiotów) oraz nie kłaść się (sen, masaż, inne zabiegi i czynności wymagające pozycji leżącej)
  • nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przez okres 3 dni po zabiegu
  • przez ok. 7 dni unikać sauny, solarium i innych zabiegów wykonywanych w ostrzykiwanych okolicach

  Po takim zabiegu, tak jak po każdej iniekcji, mogą pojawić się drobne wybroczyny (zasinienia), miejscowe zaczerwienienie, niewielki obrzęk czy delikatna tkliwość w miejscu wkłucia. Wszystkie te objawy są przemijające i całkowicie odwracalne – ustępują bez pozostawienia śladów.

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Dziękuję!

Elżbieta, 64 lata

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry. Pytanie tylko – czy bezpieczny? Koleżanka skorzystała z usług dr Marty Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że obie byłyśmy zaskoczone efektami! Postanowiłam sprawić i sobie taki prezent. Znów czuje się młodo, a co może być lepszym prezentem dla kobiety?

Irena, 50 lat

20 lat palenia papierosów odbiło się na moim wyglądzie. Zmarszczki postarzały mnie o dobre 10 lat, jeśli nie więcej. Rzucenie palenia było pierwszym krokiem, drugim – przywrócenie dawnego wyglądu zniszczonej skórze. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni!

Adrianna, 47 lat

Kiedy byłam na studiach, nie spodziewałam się, że młodość przeminie tak szybko… a wraz z nią piękny wygląd. Dr Marta Tazbir z Łodzi sprawiła, że znów mogę poczuć się młodą i piękną. Bardzo dziękuję.

Alicja, 60 lat

Efekty przed/po