Waginoplastyka

W skrócie: Waginoplastyka/waginoperineoplastyka – rozwiązanie na zdrowotne i estetyczne problemy kobiet związanych z okolicami intymnymi

waginoplastyka Klinika Tazbir

Waginoplastyka/waginoperineoplastyka

Waginoplastyka obejmuje zakres zabiegów estetycznych, związanych z pochwą, łechtaczką, wargami sromowymi i kroczem. Terapię przeprowadza się najczęściej u kobiet dojrzałych, mających za sobą kilka porodów oraz pacjentek niezadowolonych z narzuconego przez naturę wyglądu miejsc intymnych. Waginoperineoplastyka rozwiązuje także problemy kobiet zmagających się z otyłością oraz odczuwających dyskomfort podczas współżycia. Zalecana jest zwykle w sytuacji rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenia mięśni dna macicy, przez które dochodzi do obsunięcia się krocza, powiększenia przedsionka waginy i rozciągnięcia wejścia do pochwy.

Plastyka pochwy i krocza – jak wygląda?

Zabieg waginoplastyki trwa od 90 do 120 minut, najczęściej odbywa się w znieczuleniu całościowym, choć możliwe jest także podpajęczynówkowe. W czasie zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne. Podczas operacji specjalista dokonuje nacięcia na tylnej powłoce wejścia do waginy, a następnie usuwa nadmiar tkanki i zaszywa wejście do pochwy zgodnie z tym, czego oczekuje pacjentka. Zabieg łączy kwestie estetyczne ze zdrowotnymi, ponieważ usuwane są również blizny po porodach, zwłaszcza nacięciu krocza. Plastyka waginy łączy w sobie elementy innych rodzajów chirurgii estetycznej miejsc intymnych perineoplastykę czy hoodoplastykę. Wykonywana jest ona albo przy użyciu skalpela, radiofrekwencji albo lasera (gdy w grę wchodzi także tzw. odmłodzenie krocza). Zabieg laserowego obkurczania pochwy pozwala z kolei na bezinwazyjne zwiększenie jędrności ścianek pochwy. Rekonwalescencja po laserowym zabiegu obkurczania pochwy trwa około 7 dni.

Zalety

 • estetyczny wygląd okolic krocza
 • uzyskanie komfortu fizycznego i emocjonalnego
 • wyższa samoocena, wzrost pewności siebie w wyniku odmłodzenia krocza
 • trwałość zabiegu 
 • poprawienie funkcjonalności narządu płciowego i jakości życia seksualnego

Zastosowanie

 • deformacje po ciążach i porodach fizjologicznych
 • deformacje w wyniku urodzenia dziecka o dużej masie urodzeniowej. 
 • rozciągnięcie mięśni pochwy spowodowane otyłością lub długotrwałym wykonywaniem prac fizycznych 
 •  różnego rodzaju wady wrodzone w okolicy krocza

Przeciwwskazania

 • potwierdzona lub w najbliższym czasie planowana ciąża
 • laktacja
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • zły stan zdrowia i świadczące o tym wyniki badań
 • niewłaściwy wynik cytologiczny
 • choroby nowotworowe, cukrzyca
 • stany zapalne
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • choroby autoimmunologiczne

Waginoplastyka – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka prezentuje problem i określa swoje oczekiwania. Lekarz specjalista objaśnia procedury zabiegu i przedstawia jego hipotetyczne efekty.

2

Opracowanie planu leczenia

Po analizie wyników badań i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką lekarz sporządza dostosowany do jej potrzeb plan leczenia.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Rekonwalescencja pozabiegowa.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka w ustalonym przez chirurga terminie przychodzi na wizytę kontrolną. Pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy leczenie zostanie definitywnie zakończone.

Najczęściej zadawane pytania

 • Czy zabieg jest bolesny?

  Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym, więc sam jako taki nie jest bolesny.

 • Czy można spodziewać się jakichś komplikacji?

  Jak większość zabiegów wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęściej występujące komplikacje to: ból w kroczu, obrzęk krocza, krwawienie, krwiaki, infekcje.

 • Czy po zabiegu będą problemy z pożyciem seksualnym?

  Wręcz przeciwnie, jednak po operacji zalecana jest minimum sześciotygodniowa abstynencja od seksu, a niektórzy specjaliści mówią nawet o trzech miesiącach przerwy. Oprócz tego, niezwykle ważna jest higiena krocza, gdyż po zabiegu plastyki pochwy wyjątkowo łatwo o infekcję.

 • Czy po zabiegu można zajść w ciążę?

  Waginoplastyka nie powoduje upośledzenia płodności, jednak zaleca się, aby kobiety, które decydują się na zabieg waginoplastyki nie planowały kolejnej ciąży, gdyż mogłaby ona zepsuć efekty zabiegu.

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po