Botoks sprawi, że zapomnisz o nadmiernej potliwości

ACBlog

Wydawać by się mogło, że toksyna botulinowa typu A ma wyłącznie jedno zastosowanie. Tymczasem prawda jest inna. Botoks działa nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale bywa również stosowany przy wielu innych dolegliwościach, jak choćby migrena. Nie każdy z nas wie, że toksyna botulinowa to także skuteczna broń w walce z nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość – co to takiego?

Nadpotliwość jest uporczywą, nieadekwatną do przeżywanych emocji lub sytuacji, nieprzyjemną dolegliwością. Nadmierne pocenie dotyczy w szczególności takich partii ciała, jak dłonie, pachy i okolice podeszwowe stóp. Nadpotliwość skutkuje maceracją skóry, wystąpieniem zmian troficznych i wtórnych zakażeń, dlatego konieczne jest zastosowanie skutecznej metody likwidującej problem raz na zawsze.

Przyczyny i metody leczenia nadpotliwości

Wraz z potem ciało pozbywa się substancji toksycznych i ochładza się w upalne dni. Pocimy się przy wysokich temperaturach otoczenia, w momencie odczuwania silnego stresu bądź na skutek uprawianych aktywności fizycznych. Potliwość to zatem naturalny proces. Niekiedy nadmierna potliwość jest wynikiem uwarunkowań genetycznych.

Leczenie nadpotliwości nie należy do najprostszych zadań. Powszechnie stosowane metody w postaci leków doustnych lub innych, miejscowo oddziałujących na skórę preparatów wykazują małą efektywność. Nie pomagają specjalistyczne antyperspiranty, tabletki ani wzmożona higiena osobista.

Botoks w walce z nadpotliwością

Botoks jest wykorzystywany od lat w medycynie estetycznej jako skuteczny środek opóźniający procesy starzenia się skóry. Toksyna botulinowa znalazła również zastosowanie jako preparat zwalczający nadmierną potliwość. Na czym polega jej działanie?

Botoks jest wstrzykiwany za pomocą cienkich igieł w miejsce odznaczające się nadpotliwością. Po dotarciu w odpowiedni obszar, toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe, co powoduje chemiczną denerwację gruczołów potowych. W ten sposób botoks blokuje nadmierne wydzielanie potu.

Już po kilku dniach od wykonania zabiegu wydzielanie potu przez gruczoły potowe zostaje zahamowane.

Ostrzykiwanie skóry botoksem jest zabiegiem nieco nieprzyjemnym, ale dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego, nie powoduje bólu. Lekarz delikatnie nakłuwa powierzchnię  skóry pacjenta kilkanaście razy odpowiednio dobraną dawką botoksu.

Ilość toksyny botulinowej, niezbędna do przeprowadzenia zabiegu, jest  oceniana na podstawie tzw. testu skrobiowo – jodowego. Test ten pozwala uzyskać informację na temat poziomu nasilenia nadpotliwości  w danym miejscu.

Jedyne negatywne skutki zabiegu to miejscowy ból i obrzęk. Satysfakcjonujący i wyjątkowo dobry efekt leczenia pach utrzymuje się przez około 8 miesięcy. W przypadku dłoni i obszaru podeszwy stopy, rezultat ten utrzymuje się nawet dłużej.