Cytologia – dlaczego jest tak ważna?

DGBlog

cytologia kiedy

Badanie cytologiczne służy profilaktyce nowotworów i innych chorób ginekologicznych. Według statystyk, co druga Polka chorująca na raka szyjki macicy przegrywa walkę z nowotworem. Wczesne wykrycie guza znacznie zwiększa szanse pacjentki na przeżycie, ponieważ umożliwia wykrycie go w tzw. stadium wyleczalnym. Niestety nadal wiele kobiet odkłada poddanie się cytologii na później lub całkowicie z niej rezygnuje. Kobiety niesłusznie obawiają się wizyty u ginekologa, nie wiedzą jak przygotować się do cytologii, kiedy wykonać badanie i jak interpretować jej wyniki. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Co to jest cytologia?

Badanie cytologiczne to pobranie wymazu z szyjki macicy, które analizuje się w celu wykrycia patologii szyjki macicy. Szyjka macicy jest wyścielana warstwą komórek tworzących wielowarstwowy nabłonek, który nie rogowacieje. Natomiast kanał szyjki pokryty jest jedną warstwą nabłonka produkującego śluz. Wymaz pobierany jest z miejsca, w którym łączą się te nabłonki, ponieważ właśnie tam najczęściej pojawiają się wszelkie nieprawidłowości. Można go pobrać podczas rutynowego badania ginekologicznego. Podstawowym celem wykonania badania jest wczesne wykrywania raka i stanów przedrakowych szyjki macicy, ale cytologia pozwala także na sprawdzenie stanu nabłonka pochwy, określenia daty owulacji czy wykrycie stanów zapalnych, nadżerek i zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Aby uwidocznić szyjkę macicy, ginekolog używa specjalnego wziernika, który zakłada do pochwy. Następnie, pobiera próbkę materiału za pomocą profesjonalnej szczoteczki i umieszcza ją na szkiełku podstawowym. Rozmaz jest zabezpieczony i poddany utrwaleniu przez odpowiednie odczynniki.  W takiej postaci trafia do laboratorium, gdzie dokonuje się analizy patomorfologicznej. Jak przekonują eksperci z Kliniki dr Tazbir, badanie cytologiczne jest krótkie i praktycznie bezbolesne- trwa zaledwie kilka minut, a lekarz dokłada wszelkich starań, by zadbać o komfort pacjentki.

Jak się przygotować do cytologii?

Przygotowanie do cytologii nie jest skomplikowane. Istnieje kilka zasad, do których należy się zastosować, aby można było wykonać badanie cytologiczne:

1.Na 3 dni przed planowanym badaniem należy powstrzymać się od współżycia..

2.Badania nie wykonuje się w czasie trwania miesiączki lub plamienia około miesiączkowego.

3.Na 3 dni przed planowanym badaniem, nie należy stosować pigułek, globulek oraz kremów dopochwowych oraz irygacji.

4.Na dobę przed pobraniem wymazu nie powinno się wykonywać zwykłego badania ginekologicznego.

Lekarz może także zadecydować o przełożeniu badania, jeśli pacjentka posiada aktywne infekcje intymne, skarży się na pieczenie czy upławy.

Kiedy wykonać cytologię?

Pierwszą cytologię należy wykonać do 3 lat  po rozpoczęciu współżycia. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety powyżej 25 roku życia poddawały się badaniu corocznie. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a lekarz stwierdzi niskie ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy, można je powtarzać rzadziej, ale przynajmniej raz na 3 lata. Specjaliści z Kilniki dr Tazbir w Łodzi podkreślają, że corocznemu badaniu cytologicznemu bezwzględnie powinny poddawać się kobiety zakażone wirusem HIV lub onkogennym typem wirusa HPV, cierpiące na śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy lub leczone z powodu nowotworu szyjki macicy.

Jak odczytywać wyniki cytologii?

Do interpretacji wyników cytologii służą różne skale. Część lekarzy wykorzystuje skalę Papanicolau. Jej wyniki są dzielone na poszczególne grupy:

  • Grupa 1 – stan prawidłowy
  • Grupa 2 – stan “niepodejrzany”, występują komórki zapalne, ale nie mają one charakteru stanu przedrakowego
  • Grupa 3 – stan nieprawidłowy, występują komórki dysplastyczne mogące świadczyć o stanie przedrakowym
  • Grupa 4 – występowanie komórek atypowych, charakterystycznych dla raka przedinwazyjnego
  • Grupa 5 – występowanie komórek rakowych “złośliwych”

Jeśli wynik cytologii jest nieprawidłowy, lekarz może zlecić wykonanie dalszych badań, np. kolposkopii  lub pobrania wycinka z szyjki macicy.

 

Zapraszamy na badanie cytologiczne do kliniki dr Tazbir!