Hymenotomia

W skrócie: Hymenotomia, czyli usunięcie błony dziewiczej – ratunek dla kobiecych problemów

hymenotomia usunięcie błony dziewiczej

Hymenotomia

Hymenotomia – zabieg z obszaru ginekologii plastycznej, polegający na usunięciu błony dziewiczej. To propozycja skierowana do kobiet, które posiadają bardzo twardą błonę dziewiczą, poważnie utrudniającą odbycie stosunku seksualnego. Zabieg ten wykonuje się także u dziewczynek z wrodzoną wadą waginalną, której istotą jest  zarośnięcie błony dziewiczej. Niekiedy kobiety decydują się na zabieg hymenotomii w obawie przed bólem i krwawieniem, związanym z pierwszym stosunkiem. Działania hymenotomiczne przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wyróżnia się dwa typy zabiegu hymenotomii: chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym oraz laserowe usunięcie błony dziewiczej – śluzówka zostaje przerwana lub nacięta za pomocą wiązki światła laserowego. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Usunięcie błony dziewiczej – na czym polega?

Polega na przecięciu bądź nacięciu błony u ujścia pochwy za pomocą skalpela chirurgicznego lub lasera. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz nacina i usuwa całą błonę dziewiczą lub jej fragmenty. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Po około siedmiu dniach pacjentka powinna pojawić się w klinice na badaniach kontrolnych. Podjęcie aktywności seksualnej może nastąpić nie wcześniej niż po miesiącu od zabiegu. W ramach przygotowania do zabiegu hymenotomii kobieta powinna odbyć konsultację specjalistyczną i wykonać niezbędne badania (ginekologiczne i cytologiczne).

Zalety

 • skuteczność i niska inwazyjność 
 • zabieg nie wymaga hospitalizacji
 • ułatwia pożycie seksualne i zajście w ciążę
 • terapia dziewcząt z wrodzoną wadą pochwy

Zastosowanie

 • zalecany kobietom u których budowa błony dziewiczej uniemożliwia stosunek seksualny. 
 • zabieg konieczny w przypadku, gdy błona jest szczelnie zrośnięta i zbyt masywna, aby przeprowadzić pełną inicjację seksualną i spowodować np. zapłodnienie
 • obawa przed bólem/krwawieniem towarzyszącym przerwaniu błony dziewiczej
 • rozwiązanie dla kobiet, które uważają, że dziewictwo jest formą stygmatyzacji

Przeciwwskazania

 • zabiegu hymenotomii nie należy wykonywać podczas miesiączki
 • przeciwwskazaniem do wykonania operacji są także kłopoty zdrowotne: problemy diabetologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory 
 • infekcja w okolicy sromu i pochwy
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
 • ogólne osłabienie organizmu

Hymenotomia (usunięcie błony dziewiczej) – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka objaśnia przyczyny swojej decyzji. Lekarz opisuje procedury zabiegowe, informuje o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

2

Opracowanie planu leczenia

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką oraz analizie jej stanu zdrowia lekarz sporządza harmonogram działań.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Krótka rekonwalescencja pozabiegowa.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy działanie terapeutyczne zostanie definitywnie zakończone.

Najczęściej zadawane pytania

 • Czy zabieg jest bolesny?

  Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, więc sam jako taki nie jest bolesny.

 • Czy nie wystawię się na śmieszność, prosząc o ten zabieg?

  Hymenotomia to odpowiedź na poważny problem kobiet, które w wyniku patologicznie uformowanej błony dziewiczej nie mogą podjąć bezbolesnego współżycia ani zajść w ciążę.

 • Jak przygotować się do zabiegu?

  Jeśli usunięcie błony dziewiczej odbędzie się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka musi wykonać także badania krwi (APTT, morfologia, poziom cukru, sód, potas, fibrynogen), a w dniu zabiegu pojawić się na czczo (sześć godzin bez jedzenia i picia).

 • Kiedy mogę podjąć współżycie?

  Satysfakcjonujące pożycie seksualne można rozpocząć po pełnej rekonwalescencji, czyli po około 30 dniach od przeprowadzenia zabiegu.

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po