Labiomajoroplastyka (plastyka warg sromowych większych)

W skrócie: Labiomajoroplastyka – skuteczna i dyskretna pomoc przy hipertrofii lub atrofii warg sromowych większych

labiomajoroplastyka plastyka warg sromowych większych Klinika Tazbir

Labiomajoroplastyka

Labiomajororoplastyka to terapia labioplastyczna, czyli mieszcząca się w zakresie chirurgii estetycznej warg sromowych, a jej celem jest zmiana kształtu warg sromowych większych ( zabieg chirurgiczny ). Efektem zabiegu jest nadanie im odpowiedniego, symetrycznego kształtu oraz optymalnej elastyczności. Zabieg ten przeprowadza się u kobiet dotkniętych problemem hipertrofii lub atrofii warg sromowych większych. Hipertrofia powoduje, że kobieta ma kompleksy, a często odczuwa dyskomfort podczas współżycia z powodu nadmiernie rozrośniętych lub rozciągniętych warg sromowych. Atrofia to z kolei problem związany z ich pewnego rodzaju niedorozwojem, który może być spowodowany – bądź to utratą elastyczności skóry u dojrzałych kobiet, bądź też gwałtownym spadkiem wagi, chorobami, menopauzą, i in. Terapia labiomajoroplastyczna polega na wypełnieniu warg sromowych większych tkanką tłuszczową pacjentki, która zazwyczaj pobierana jest z okolic części brzusznej czy z bioder, ale specjaliści stosują również wypełniacze bazujące na  kwasie hialuronowym. Podczas zabiegu używane są szwy rozpuszczalne, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania. Po operacji pacjentka może jeszcze w tym samym dniu udać się do domu.

Plastyka warg sromowych większych

Labiomajoroplastyka wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, sedacji, rzadziej w znieczuleniu ogólnym, a czas zabiegu waha się od 30 do 120 minut. Cięcie prowadzone jest w taki sposób, by powstałe w jego wyniku blizny ukryć w naturalnych fałdach skórnych. Zabieg wykonuje się skalpelem, laserowo lub z wykorzystaniem radiofrekwencji. Zabiegi z zakresu labioplastyki nie są przeprowadzane w okresie okołomiesiączkowym, a optymalnym terminem dla tej terapii jest czas kilku dni po miesiączce, ale nie później niż dziesięć dni przed kolejną menstruacją. Przez około dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie powinno się przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi. Należy również zrezygnować z palenia papierosów, a kilka dni przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu. Po zabiegu mogą wystąpić bóle oraz podwyższona temperatura. Rekonwalescencja nie trwa długo (obrzęk ustępuje po około siedmiu dniach), ale aktywność seksualna jest możliwa dopiero po kilku tygodniach od operacji.

Zalety

 • korzyści estetyczne – lepsze samopoczucie kobiety; ładniejszy wygląd miejsc intymnych,
 • wyeliminowanie ryzyka podrażnień okolic intymnych podczas pracy, ćwiczeń, a nawet noszenia określonego typu odzieży,
  polepszenie jakości życia seksualnego (wyeliminowanie bólu w trakcie stosunku).
 • trwałość zabiegu – w przypadku powiększenia warg sromowych efekt utrzymuje się do trzech lat w zależności od zastosowanej metody

Zastosowanie

 • starzenie się  i zwiotczenie skóry
 • wrodzone dysproporcje anatomiczne
 • dysproporcje nabyte (po ciąży i porodzie fizjologicznym), po przebytych chorobach, przewlekłych stanach zapalnych itp.
 • okres menopauzalny

Przeciwwskazania

 • ciąża i laktacja
 • cukrzyca
 • choroba nowotworowa
 • zaburzenia krzepliwości
 • skazy naczyniowe
 • infekcje skóry
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby układowe tkanki łącznej

Labjomajoroplastyka – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka wyjaśnia, z jakiego powodu zgłosiła się do lekarza ginekologa i czego oczekuje po zabiegu. Lekarz specjalista wyjaśnia, jakie obowiązują procedury przed rozpoczęciem terapii i jakich rezultatów można się spodziewać.

2

Opracowanie planu leczenia

Lekarz specjalista układa specjalny, dostosowany do potrzeb indywidualnych pacjentki, plan leczenia, oparty o przeprowadzony wywiad i konieczne badania. W Klinice można wykonać wszystkie niezbędne badania łącznie z USG endowaginalnym.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Na życzenie pacjentki i za dodatkową dopłatą można umówić do zabiegu lekarza anestezjologa.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy leczenie zostanie zakończone.

Najczęściej zadawane pytania

 • Kiedy wykonuje się zabieg?

  W sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa dyskomfort psychiczny lub fizyczny (ból) spowodowany atrofią lub  hipertrofią (przerostem) warg sromowych większych.

 • Czy zabieg jest bolesny?

  Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu. Pacjentka otrzymuje leki do domu. Dopiero podczas rekonwalescencji mogą pojawić się krótkotrwałe bóle i gorączka.

 • Jak długo trwa zabieg?

  W zależności od rodzaju zabiegu (powiększanie, pomniejszanie) i indywidualnych predyspozycji pacjentki od 30 do 120 minut.

 • Czy istnieje ryzyko powikłań?

  Tak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej czasami po zabiegu mogą wystąpić krwawienia, infekcje, niekiedy powstają krwiaki oraz bardzo rzadko następuje proces bliznowacenia.

 • Jak należy się przygotować do zabiegu?

  Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego lekarz zaleci wykonanie następujących badań: grupa krwi, morfologia, OB., poziom elektrolitów: Na, K, Mg, Cl, wskaźniki krzepnięcia krwi: INR, APTT, poziom glukozy na czczo  i in w zależności od wywiadu lekarskiego i stanu wyjściowego pacjentki.

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po