Laser Fotona Intima – sposób na nietrzymanie moczu

DGBlog

Boisz się kichnąć albo wybuchnąć śmiechem, bo nie chcesz, żeby sytuacja “wymknęła się spod kontroli”? Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który może bardzo utrudnić życie. Wiele kobiet ukrywa tę chorobę nawet przed swoim lekarzem. Niesłusznie – problem ten, choć kłopotliwy, jest możliwy do rozwiązania. Jak tego dokonać?

Jeśli to tylko możliwe, warto uniknąć operacji. Bezinwazyjne formy leczenia, takie jak np. terapia laserowa, są bezpieczniejsze. Na szczęście współczesna ginekologia estetyczna oferuje rozwiązanie, dzięki któremu można przeprowadzić skuteczne obkurczanie pochwy – laser Fotona Intima.

Laser Fotona – kiedy jest wskazany?

Jedną z możliwych przyczyn nietrzymania moczu jest rozluźnienie tkanek pochwy – problem pojawiający się często u kobiet, które zdecydowały się na naturalny poród. Zmiany poporodowe w strukturze pochwy mogą też doprowadzić do syndromu tzw. “luźnej pochwy”, zbytniego rozluźnienia mięśni, czy też nadmiernie rozciągniętego przedsionka i wejścia do pochwy. Wszystkie te problemy mogą być rozwiązane za pomocą zabiegu z laserem Fotona Intima.

Laser Fotona stosuje się zwłaszcza w przypadkach łagodnego i umiarkowanego nietrzymania moczu. Warto zaznacyzć, że oprócz objawów nietrzymania moczu, Laser Fotona Intima korzystnie wpływa także na komfort naszego życia seksualnego. W wyniku zabiegu następuje ujędrnianie warg sromowych, poprawia się elastyczność pochwy, może także dojść do jej zwężenia. Zabieg Fotona Intimalase pomaga też zwalczyć suchość pochwy.

Na marginesie warto zaznaczyć, że laser Fotona można też zastosować w celach czysto estetycznych – możliwa jest z jego pomocą m.in. redukcja rozstępów czy usuwanie blizn.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie należy stosować w czasie menstruacji (najlepszy moment to ok. 2-3 dni po ustaniu krwawienia). Przeciwwskazaniem może być też infekcja o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym. Czynnikiem wykluczającym możliwość wykonania zabiegu jest obciążony wywiad onkologiczny. Lasera Fotona nie powinno się też stosować w przypadku kobiet będących w ciąży. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentka powinna mieć aktualną cytologię.

Fotona Intima – jak to działa?

Nowoczesna technologia ginekologii laserowej Fotona Intima opiera się na fototermicznym oddziaływaniu między laserem a błoną śluzową pochwy. Zabieg ten bazuje więc na działaniu energii cieplnej – tkanki pochwy ulegają poprawie, ale w żadnym momencie nie dochodzi do ich uszkodzenia, ani jakiegokolwiek przerwania ich ciągłości. Jak to możliwe?

Emitowana przez laser energia powoduje ogrzanie włókien kolagenowych. W konsekwencji dochodzi do ich skurczenia – stają się one krótsze i grubsze. Prowadzi to do rozpoczęcia procesów remodelowania kolagenu i neokolagenezy – wytwarzany jest nowy kolagen. Dzięki temu cała tkanka staje się napięta, mocniejsza i bardziej elastyczna, a pochwa ulega obkurczeniu.

Po zabiegu

Zazwyczaj jeden zabieg wystarczy, aby uzyskać pożądane efekty. Można je zaobserwować zazwyczaj ok. 6 tygodni po wykonaniu zabiegu (choć z pełną, ostateczną oceną jego skuteczności należy poczekać ok. 2-3 miesiące). Zmiany zazwyczaj są trwałe – zwłaszcza w przypadku młodych kobiet. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, że w szczególnych przypadkach (np. przy kolejnym porodzie) tkanki znów mogą ulec nadmiernemu rozciągnięciu. Aby temu zapobiec, warto wykonywać codziennie serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie.