Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

DGBlog

Nadmierne pocenie się to dolegliwość, która dotyka coraz więcej ludzi. Mokre dłonie powodują nie tylko dyskomfort w kontaktach z otoczeniem, ale też negatywnie wpływają na nasza psychikę. Dlatego, aby poradzić sobie z tym skomplikowanym zjawiskiem, wymyślono oryginalna metodę leczenia, w której wykorzystuje się botoks.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (potocznie znana jako jad kiełbasiany) jest egzotoksyną, należącą do neurotoksyn, czyli bardzo silnie działającą naturalną toksyną, która hamuje uwalnianie acetylocholiny. To neuroprzekaźnik, odpowiadający za przewodnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Jad kiełbasiany stosuje się w leczeniu wielu chorób, m.in: zeza, kurczu twarzy i chorób neurologicznych. Ponadto, wykorzystuje się go do usuwania zmarszczek. Na szeroką skale eksploatuje ją rynek medycyny estetycznej.

Na czym polega zabieg?

Przed rozpoczęciem terapii konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem, przy którym specjalista dokładnie zapozna się z problemem i ustali jego przyczyny. Najczęściej robi się test Minora (próbę jodowo-skrobiową), który polega na posmarowaniu jodyną tych miejsc, które narażone są na nadmierną potliwość. Następnie posypuje się je skrobią. Jeżeli dany obszar ulegnie ściemnieniu oznacza to, że schorzenie zostaje potwierdzone i można przystąpić do kuracji. Sam zabieg nie jest bolesny, ale często stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci maści Emla.

W kolejnym etapie, ciało pacjenta zostaje podzielone na kwadraty o boku długości 1,5 cm. W każdy taki obszar wstrzykiwana jest odpowiednia (niewielka) dawka preparatu. Ostrzykiwanie trwa najwyżej kilkanaście minut. Toksyna botulinowa działa w następujący sposób: blokuje ona nerwy zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego, dzięki czemu zapobiega wydzielaniu potu.

Środek zaczyna działać po ok. 72 godzinach, a pełny rezultat widoczny jest po 7-14 dniach. Efekty utrzymują się 6-9 miesięcy, do momentu naturalnej regeneracji zakończeń nerwowych. Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, na co zwracają uwagę eksperci z łódzkiego centrum laseroterapii i dermatologii estetycznej Klinika Tazbir. Zabieg stosuje się głównie na dłonie, pachy i stopy.

Przeciwwskazania

Zabiegu z użyciem toksyny botulinowej nie wykonuje się w przypadku:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • nadwrażliwości na jakikolwiek składnik podawanej substancji,
 • stosowania niektórych leków np. cyklosporyny,
 • aktywnych infekcji bakteryjnych i wirusowych,
 • chorób nowotworowych,
 • chorobach pęcherzowych skóry,
 • ciąży i laktacji,
 • zakażeń grzybicznych,
 • stanów zapalnych skóry,
 • łuszczycy w fazie zapalnej,
 • przeziębienia lub ogólnego złego stanu zdrowia.

Właściwości jadu kiełbasianego są doprawdy imponujące. Odznacza się on wysoką skutecznością działania i doskonale spełnia swoją rolę. Problem nadpotliwości to nie wyrok! Dzięki toksynie botulinowej pozbędziesz się niechcianego lokatora na Twojej skórze i będziesz mógł w pełni cieszyć się życiem. Kłopotliwym sytuacjom mówimy “dosyć”!