Luźna pochwa po porodzie – objawy i leczenie

DGBlog

Podczas porodu naturalnego pochwa rozciąga się, aby mogło przedostać się przez nią dziecko. Jest zbudowana z elastycznego materiału, który na to pozwala. Często jednak występuje problem z powrotem pochwy do jej poprzednich rozmiarów, zwłaszcza u kobiet, które mają za sobą kilka porodów. Okazuje się, że pochwa jest zbyt luźna, co w znacznym stopniu wpływa na jakość pożycia intymnego. Zbyt luźna pochwa zniejsza doznania obu stron. Nie jest to jednak przeszkoda nie do zwalczenia.

Zespół rozluźnienia pochwy – objawy

Zespół rozluźnienia pochwy polega na zaburzeniu statyki narządów płciowych. Jest to zanik napięcia ścian pochwy, za które odpowiada aparat podporowy, składający się z mięśni, powięzi i więzadeł. Są to mięśnie dna miednicy, między innymi te podtrzymujące macicę i odbyt. Rozciągnięcie ścian pochwy, do którego dochodzi w trakcie porodu może skutkować objawami takimi jak:

  • wypadanie macicy
  • nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie kału
  • niesatysfakcjonujące życie seksualne

Czy istnieje sposób na zapobieganie występowaniu luźnej pochwy?

Przy odpowiednim prowadzeniu porodu uniknięcie luźnej pochwy jest możliwe. Jeśli w odpowiednim momencie podczas porodu uda się wykonać nacięcie krocza, odciąży to mięśnie dna miednicy i może zapobiec późniejszemu rozluźnianiu pochwy.

W odpowiednim napięciu pochwy pomaga również ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna macicy. Polega to na świadomych spięciach tychże mięśni, wykonywanych trzy razy dziennie. Należy przez kilka sekund utrzymać napięcie i następnie rozluźnić mięśnie, powtarzając tę czynność kilka razy. Istotne w tych ćwiczeniach jest to, aby trakcie napinania mięśni Kegla nie angażować mięśni brzucha i pośladków.

Jakie są operacyjne i nieoperacyjne metody na leczenie luźnej pochwy?

  • Elektrostymulacja – metoda nieoperacyjna, polega na wysyłaniu impulsów przez sondę umieszczoną w pochwie lub odbytnicy. Impuls powoduje skurcz mięśni co doprowadza do ich przerostu i zmniejszenia obwodu pochwy.
  • Laserowe obkurczanie pochwy – metoda nieoperacyjna, wskutek działania wiązki laserowej dochodzi do podwyższenia temperatury tkanek, skurczenia i zgrubienia włókien kolagenu, co powoduje obkurczanie pochwy.
  • Plastyka pochwy – zabieg operacyjny polegający na wycięciu nadmiaru tkanki i ponownym zszyciu ze sobą ścian pochwy.
  • Wypełniacze – metoda nieoperacyjna – stosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zwiększa objętość i jędrność ścianek pochwy.

Wypełniacz Neauvia Intense Rose

Neauvia Organic to baza preparatów stosowanych do wypełniania ubytków takich jak zmarszczki i bruzdy oraz do poprawy jędrności i rewitalizacji skóry. Produkt Neauvia Intense Rose to wypełniacz stworzony z myślą o leczeniu dolegliwości związanymi z miejscami intymnymi. Specjaliści do spraw ginekologii estetycznej z kliniki Tazbir wymieniają go wśród najskuteczniejszych, nieoperacyjnych metod leczenia zespołu rozluźnienia pochwy. Neauvia Intense Rose to najwyższe stężenie kwasu hialuronowego z wiskoelastycznym hydrożelem, co gwarantuje stuprocentową skuteczność. Jest to idealna opcja dla kobiet, które w nieinwazyjny sposób pragną pozbyć się problemu luźnej pochwy. Preparat stymuluje fibroblasty i pobudza produkcję nowego kolagenu.

Zespół luźnej pochwy dotyczy w głównej mierze kobiet po porodzie, ale zmagają się z nim również panie w trakcie menopauzy oraz osoby otyłe. Niezależnie od przyczyny warto rozważyć zabieg z użyciem Neauvia Intense Rose, gdyż jest to sposób nieinwazyjny, bezpieczny, a daje spektakularne rezultaty.

 

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie – Neauvia Organic w Klinice dr Tazbir.