Osocze bogatopłytkowe wysokoskoncentrowane

W skrócie: Ten popularny wśród celebrytek zabieg, zwany potocznie „Wampirzym liftingiem”, to najbardziej naturalny zabieg medycyny estetycznej polegający na biostymulacji komórek skóry osoczem wygenerowanym z własnej krwi.

Osocze bogatopłytkowe Cutaneous Proteal

Osocze bogatopłytkowe (zwane potocznie wampirzym liftingiem) od wielu lat jest stosowane w gojeniu ran, chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii i stomatologii. W medycynie estetycznej jest to stosunkowo nowy trend w Polsce, ale sprawdzony za granicą od 2004 roku. Osocze jest produktem całkowicie biokompatybilnym i naturalnym, dzięki czemu nie istnieje ryzyko alergii lub nietolerancji. Silna rewitalizacja skóry jest możliwa dzięki tzw. Autologicznej Odnowie Komórkowej -czyli regeneracji komórek skóry, poprzez działanie własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.

Nasz organizm i nasza krew posiadają bardzo duże zdolności regeneracyjne. Koncentrat płytek krwi odpowiednio aktywowany pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów regeneracji i odnowy tkanek poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym do produkcji specyficznych czynników wzrostu. Dzięki temu:

 • pobudzają się procesy regeneracji tkanek
 • wspomagany jest proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
 • aktywowane są komórki macierzyste
 • fibroblasty pobudzane są do tworzenia nowego kolagenu

Efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym:

 • rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry
 • remodeling włókien kolagenowych
 • poprawa ukrwienia skóry
 • wygładzenie zmarszczek i fałd – wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry
 • przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej

Alternatywą dla Cutaneous Proteal  jest zabieg osoczem bogatopłytkowym Regeneris.  Jest to rodzaj liftingu, który stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. W rezultacie, prowadzi to do regeneracji i odnowy skóry oraz odbudowy jej nawilżenia. Skóra jest odmłodzona, napięta i elastyczna.

Na czym polega zabieg osoczem Cutaneous Proteal?

Zabieg Cutaneous polega na przygotowaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Na początku lekarz pobiera niewielką ilość krwi do specjalnych próbówek, krew następnie poddaje się odwirowaniu w specjalnej wirówce. W trakcie tego procesu płytki zostają skoncentrowane w jednej z warstw osocza.

Cutaneous Proteal to jedyny na rynku zestaw do wyodrębnienia osocza wysokoskoncentrowanego! Inne dostępne na rynku zestawy powodują, że płytki krwi są zawieszone w całej objętości osocza i nie ma możliwości działania wyższym stężeniem w bardziej newralgiczne okolice jak na przykład zmarszczki pod oczami.

Osocze wstrzykuje się bezpośrednio w odpowiednie warstwy skóry i rozpoczyna się proces regeneracji, odnowy tkanek oraz pobudzania fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.

W zabiegach osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się również system Angel oraz Regeneris.

System Angel służy do separacji płytek krwi i uzyskania osocza bogatopłytkowego PRP (Platelet Rich Plazma), które przyspiesza bioodbudowę i regenerację wszystkich komórek. System Angel stosuje się do przygotowania koncentratu płytek krwi z niewielkiej ilości (max. 60 ml) krwi pacjenta. Dzięki skoordynowanej pracy specjalistycznego sprzętu medycznego możliwe jest odzyskiwanie ponad 90% trombocytów z próbki krwi, jak również dziewięcio – czternastokrotna koncentracja płytek krwi potwierdzona licznymi publikacjami naukowymi i randomizowanymi badaniami naukowymi. Wszystko to jest wykonywane podczas jednej wizyty, przy pacjencie, a samo przygotowanie osocza bogatopłytkowego trwa ok. 15 minut. Starzejąca się skóra traci elastyczność, ma obniżoną zdolność do zatrzymywania wilgoci, zawiera mniejsze stężenie kwasu hialuronowego i co najważniejsze, ma obniżony poziom kolagenu. Skuteczność stosowania terapii PRP, która polega na stymulowaniu wzrostu włókien kolagenu w skórze jest poparta licznymi badaniami klinicznymi.

W przypadku Regeneris również pobudzamy komórki  organizmu do regeneracji. Technologia oparta o Regeneris daje długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy, a przy tym jest absolutnie naturalna i biokompatybilna z  ciałem, bez ryzyka nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych. Regeneris można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry. Jeden z zestawów zawiera również specjalną maskę komórkową, która znajduje zastosowanie w regeneracji skóry twarzy po zabiegach medycyny estetycznej, jak peelingi, mikrodermabrazja czy laser.

Zalety

 • natychmiastowy efekt regeneracji skóry
 • bezpieczeństwo (wykorzystanie własnych komórek)
 • dogłębne odżywienie skóry
 • likwidacja zmarszczek
 • zainicjowanie procesu naturalnej odbudowy włókien kolagenowych
 • duża trwałość efektów

Zabieg wskazany u pacjentów:

 • wymagających rewitalizacji skóry twarzy (skóra zmęczona, bez napięcia, niejednolity kolor, skóra wysuszona, wiotka, pozbawiona blasku)
 • z oznakami starzenia skóry (fałdy, zmarszczki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry)
 • po zabiegach medycyny estetycznej (regeneracja skóry, przyspieszenie gojenia)
 • z łysieniem typu męskiego
 • poszukujących produktów naturalnych
 • z ryzykiem wystąpienia alergii

Przeciwwskazania

 • choroby krwi
 • nowotwory
 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)

Osocze bogatopłytkowe cennik:

Cena zabiegu  jest uzależniona od okolicy zabiegowej, jej wielkości oraz od  sposobu podania i zaczyna się od 700 zł w przypadku Cutaneous Proteal i 2000 zł w przypadku Angel.

Osocze bogatopłytkowe – przebieg zabiegu:

1

Kwalifikacja do zabiegu

Lekarz ocenia stan skóry pacjenta i kwalifikuje do zabiegu, wykluczając przeciwwskazania. Zostają ustalone okolice zabiegowe.

2

Znieczulenie okolicy zabiegowej

3

Wykonanie zabiegu

4

Wizyta kontrolna

W zależności od skali problemu związanego ze stanem skóry, zostaje ustalona albo kolejna wizyta na powtórzenie zabiegu, albo wizyta kontrolna.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jakie zabiegi można przeprowadzać z użyciem Systemu Angel?

  • Mezoterapia igłowa skóry twarzy, szyi i ciała
  • Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy
  • wypełnienie bruzd i zmarszczek

  Zabiegi mezoterapii igłowej z użyciem koncentratu bogatopłytkowego PRP są nowością na polskim rynku. W Europie natomiast stosowane są od dawna. Początkowo zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stosowano w ortopedii (w regeneracji uszkodzonego ścięgna Achillesa i innych więzadeł , w operacjach kostnych ), reumatologii czy dermatologii jako zabiegi plazmaferezy w niektórych jednostkach chorobowych, w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran. W dermatologii z powodzeniem stosuje się je w leczeniu owrzodzeń stopy cukrzycowej, oparzeń, blizn, rozstępów czy różnego rodzaju łysienia.

  Koncentrat bogatopłytkowy PRP jest często stosowany w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej między innymi po face-liftingu, po zabiegach blefaroplastyki czy przy powiększaniu piersi. Bardzo popularny również w Lipofillingu, czyli wypełnieniu zmarszczek własną tkanką tłuszczową w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

  Korzyści z aplikacji osocza bogatopłytkowego to:

  • zredukowanie krwawienia włośniczkowego,
  • zmniejszenie bólu pooperacyjnego i obrzęku,
  • krótszy czas rekonwalescencji,
  • przyspieszone gojenie się rany, poprawa uszkodzonego czucia i wspomaganie regeneracji nerwów.
 • Jakich efektów mogę się spodziewać?

  Postępujące sukcesywnie procesy produkcji nowego kolagenu zauważalnie poprawiają elastyczność, gęstość i jędrność skóry, jej koloryt i tekstura regenerują się, zmarszczki i bruzdy ulegają redukcji. PRP wspomaga też zdolność skóry do utrzymywania wilgoci. Proces naturalnej, biologicznej regeneracji przy użyciu własnego „materiału” pacjenta, dający długotrwały efekt, stanowi przełom w prewencji przeciwstarzeniowej oraz w leczeniu chorób skóry owłosionej głowy. Wiedzą o tym już celebrytki zza oceanu…

 • Dla kogo przeznaczone są zabiegi z użyciem Systemu Angel?

  Dla wszystkich pacjentów, kobiet i mężczyzn, w każdym wieku. Regeneracja skóry i włosów za pomocą osocza bogatopłytkowego to podstawowy punkt w planowaniu zabiegów i działań zapewniających skórze długowieczność, a pacjentom młodość.

  Jak to się dzieje?

  Bez krwi nasze ciało przestałoby funkcjonować. Każda komórka w organizmie otrzymuje składniki odżywcze z krwi. Statystyczny dorosły ma około 5 litrów (5,3 litry) krwi krążącej w całym ciele. To składa się na około 7% – 8 % masy ciała. Z tych 5 litrów, 2,75 – 3 litrów to osocze, a pozostała część to żywe komórki (czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi i in.).

 • Co to znaczy PRP?

  PRP to inaczej osocze bogatopłytkowe, które uzyskuje się z małej ilości własnej krwi Pacjenta. System Angel w czasie rzeczywistym „na oczach” pacjenta przygotowuje preparat, który posiada indywidualnie dobrany, skuteczny klinicznie, poziom stężenia płytek krwi. Ze względu na autologiczną naturę (wykonanie z własnej krwi Pacjenta), PRP nie tworzy reakcji immunologicznych i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej. Procedury podania PRP nie są bolesne, a pacjenci mogą wznowić aktywność bezpośrednio po zabiegu.

 • Do czego służą czynniki wzrostu?

  Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi biorą udział w procesach odnowy komórek naskórka i skóry właściwej, aktywują syntezę kolagenu i elastyny oraz wspomagają procesy naprawcze, przeciwdziałające starzeniu się skóry czy wypadaniu włosów.

Opinie o osoczu bogatopłytkowym

Cutaneous Proteal wybrałam ze względu na popularność. O wampirzym liftingu słyszałam wiele razy – w telewizji, od koleżanek. Przekonywały mnie pozytywne opinie o naturalności i bezpieczeństwie zabiegu – w końcu polega on na wykorzystaniu naszej własnej krwi! A co najważniejsze – efekty utrzymują się u mnie już od wielu lat!

Zofia, 56 lat

Drobne zmarszczki zaczęły się u mnie bardzo szybko. Stres, mało snu i papierosy – nie mogło się skończyć inaczej, jak tylko poważnie odbić się na wyglądzie mojej skóry. Zawsze bałam się zabiegów, dlatego szukałam czegoś, co w sposób naturalny przywróci mi młodość. Udało się! Cutaneous Proteal w klinice dr Tazbir w Łodzi przywróciło mi piękny, młody wygląd.

Anna, 47 lat

Wybrałam System Angel w klinice dr Marty Tazbir, gdyż przekonano mnie, że dzięki niemu efekty wampirzego liftingu utrzymają się jeszcze dłużej, a wszystko dlatego, że PRP przyspiesza budowę i regenerację komórek. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale mija kolejny rok, a moja skóra wciąż wygląda pięknie i młodo!

Sylwia, 49 lat

Efekty przed/po