Perineoplastyka – plastyka krocza

W skrócie: Perineoplastyka – pomoc przy deformacji waginy i infekcjach okolic intymnych

perineoplastyka plastyka krocza Klinika Tazbir

Perineoplastyka

Perineoplastyka, nazywana również zabiegiem modelowania krocza, to proces terapeutyczny z dziedziny ginekologii plastycznej lub ginekologii estetycznej. Jego celem jest przywrócenie prawidłowego kształtu waginy, która uległa deformacji, a znaczny ubytek tkanki czy zwiotczenie mięśni stały się następstwem porodów fizjologicznych. W wielu przypadkach potrzeba zabiegu została podyktowana innymi problemami zdrowotnymi okolic intymnych np. nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego.

Zabieg plastyki krocza

Operacje z zakresu perineoplastyki przeprowadzane są od strony sromu, a wykonuje się je przy użyciu konwencjonalnych metod z użyciem skalpela lub też na drodze laseroterapii. Pacjentka podczas zabiegu układa się na fotelu tak, jak podczas badania ginekologicznego. Następnie lekarz znieczula okolice waginy specjalnym kremem anestetycznym i nawiewem mroźnego powietrza. Niekiedy terapię przeprowadza się też w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu minut do godziny. Podczas terapii laser, działając na tkanki, stymuluje proces wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra staje się jędrna i elastyczna.

Zalety

 • korzyści estetyczne – rozświetlona skóra, zmniejszone rozstępy
 • „podniesienie” krocza i/lub zwężenie wejścia do pochwy
 • polepszenie jakości życia seksualnego 
 • wytwarzanie się nowych włókien kolagenowych 
 •  skóra w okolicach sromu i krocza napina się i uelastycznia.
 • trwałość zabiegu

Zastosowanie

 • po porodach fizjologicznych, które zdeformowały wejście do pochwy
 • tkanka podskórna i skóra uległy znacznemu naciągnięciu bądź nie wygoiły się właściwie.
 • potrzeba odmłodzenia pochwy, rozświetlenia skóry okolic intymnych

Przeciwwskazania

 • ciąża i laktacja
 • menstruacja
 • aktywna infekcja intymna
 • niewłaściwy wynik cytologiczny
 • choroby nowotworowe, cukrzyca
 • stany zapalne

Perineoplastyka – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka wyjaśnia, czego oczekuje po zabiegu. Lekarz omawia procedury konieczne przed rozpoczęciem terapii i objaśnia, jakich rezultatów można się po niej spodziewać.

2

Opracowanie planu leczenia

W oparciu o przeprowadzony wywiad i po analizie wyników badań lekarz sporządza specjalny, dostosowany do potrzeb indywidualnych pacjentki, plan leczenia.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu zmienionych tkanek, przywracając optymalne warunki anatomiczne pochwy.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy leczenie zostanie zakończone.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak się przygotować do zabiegu?

  Przez czternaście dni przed operacją nie wolno przyjmować aspiryny ani jej pochodnych, witaminy E, leków przeciwkaszlowych ani przeciwgrypowych. Trzeba też ograniczyć palenie i spożywanie alkoholu lub z niego zrezygnować. Dzień przed zabiegiem należy stosować dietę lekkostrawną, a w dniu zabiegu być na czczo.

 • Kiedy najlepiej go wykonać?

  Operację najlepiej wykonać między 7 a 15 dniem cyklu.

 • Jak długo trwa zabieg?

  W zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnych predyspozycji pacjentki od 20 do 80 minut.

 • Czy istnieje ryzyko powikłań?

  Raczej nie. Jednak czasami po zabiegu mogą wystąpić krwawienia, infekcje, niekiedy powstają krwiaki oraz następuje proces bliznowacenia.

 • Jakie badania przygotować przed zabiegiem?

  • aktualny wymaz z pochwy z antybiogramem
  • cytologia (wynik nie może być starszy niż rok)
  • ponadto: badania z krwi:  HIV, HCV, HBs antygen, układ krzepnięcia INR, APTT ( badanie ważne 1 tydzień ),TSH (badanie ważne 2 tygodnie).

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po