crown-bg

Badanie histopatologiczne w Klinice Tazbir

Badanie histopatologiczne wykonujemy w celu oceny zmian, jakie zachodzą w komórkach i tkankach w przebiegu różnego rodzaju schorzeń. Badanie to składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na pobraniu materiału cytologicznego, drugi zaś – na jego zbadaniu przy pomocy mikroskopu.

W ten sposób możliwe jest rozpoznanie i określenie stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego złośliwości. Dostarczając informacji o charakterze danej zmiany, badanie histopatologiczne stanowi podstawę w planowaniu odpowiedniej terapii.

Jak przebiega badanie histopatologiczne?

Do pobrania wycinka tkanki nabłonkowej wykorzystuje się metodę cytologii złuszczeniowej. Polega ona na zebraniu zeskrobiny, wydzieliny lub popłuczyny przy pomocy odpowiedniego narzędzia. W pozostałych przypadkach lekarz zastosuje biopsję – cienkoigłową (tzw. punkcję), gruboigłową, wiertarkową lub otwartą.

Biopsja otwarta przeprowadzana jest przy badaniu histopatologicznym skóry. Podobnie jak biopsja gruboigłowa i wiertarkowa, jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej kompleksowej oferty z zakresu dermatochirurgii.

Ta strona używa plików cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Jeśli pozostajesz na stronie bez zmiany ustawień, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w Polityce prywatności.