crown-bg

Hymenotomia

Hymenotomia – zabieg z obszaru ginekologii plastycznej, polegający na usunięciu błony dziewiczej. To propozycja skierowana do kobiet, które posiadają bardzo twardą błonę dziewiczą, poważnie utrudniającą odbycie stosunku seksualnego. Zabieg ten wykonuje się także u dziewczynek z wrodzoną wadą waginalną, której istotą jest  zarośnięcie błony dziewiczej. Niekiedy kobiety decydują się na zabieg hymenotomii w obawie przed bólem i krwawieniem, związanym z pierwszym stosunkiem. Działania hymenotomiczne przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wyróżnia się dwa typy zabiegu hymenotomii: chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym oraz laserowe usunięcie błony dziewiczej – śluzówka zostaje przerwana lub nacięta za pomocą wiązki światła laserowego. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Usunięcie błony dziewiczej – na czym polega?

Polega na przecięciu bądź nacięciu błony u ujścia pochwy za pomocą skalpela chirurgicznego lub lasera. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz nacina i usuwa całą błonę dziewiczą lub jej fragmenty. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Po około siedmiu dniach pacjentka powinna pojawić się w klinice na badaniach kontrolnych. Podjęcie aktywności seksualnej może nastąpić nie wcześniej niż po miesiącu od zabiegu. W ramach przygotowania do zabiegu hymenotomii kobieta powinna odbyć konsultację specjalistyczną i wykonać niezbędne badania (ginekologiczne i cytologiczne).

Zalety zabiegu

  • skuteczność i niska inwazyjność
  • zabieg nie wymaga hospitalizacji
  • ułatwia pożycie seksualne i zajście w ciążę
  • terapia dziewcząt z wrodzoną wadą pochwy
01

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka objaśnia przyczyny swojej decyzji. Lekarz opisuje procedury zabiegowe, informuje o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

02

Opracowanie planu leczenia

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką oraz analizie jej stanu zdrowia lekarz sporządza harmonogram działań.

03

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go. Krótka rekonwalescencja pozabiegowa.

04

Wizyta kontrolna

Pacjentka pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty do czasu, kiedy działanie terapeutyczne zostanie definitywnie zakończone.

Wskazania

  • zalecany kobietom u których budowa błony dziewiczej uniemożliwia stosunek seksualny
  • zabieg konieczny w przypadku, gdy błona jest szczelnie zrośnięta i zbyt masywna, aby przeprowadzić pełną inicjację seksualną i spowodować np. zapłodnienie
  • obawa przed bólem/krwawieniem towarzyszącym przerwaniu błony dziewiczej
  • rozwiązanie dla kobiet, które uważają, że dziewictwo jest formą stygmatyzacji

Przeciwwskazania

  • zabiegu hymenotomii nie należy wykonywać podczas miesiączki
  • przeciwwskazaniem do wykonania operacji są także kłopoty zdrowotne: problemy diabetologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory
  • infekcja w okolicy sromu i pochwy
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • ogólne osłabienie organizmu

Częste pytania?


Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, więc sam jako taki nie jest bolesny.

Hymenotomia to odpowiedź na poważny problem kobiet, które w wyniku patologicznie uformowanej błony dziewiczej nie mogą podjąć bezbolesnego współżycia ani zajść w ciążę.

Jeśli usunięcie błony dziewiczej odbędzie się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka musi wykonać także badania krwi (APTT, morfologia, poziom cukru, sód, potas, fibrynogen), a w dniu zabiegu pojawić się na czczo (sześć godzin bez jedzenia i picia).

Satysfakcjonujące pożycie seksualne można rozpocząć po pełnej rekonwalescencji, czyli po około 30 dniach od przeprowadzenia zabiegu.



W skrócie: 
Hymenotomia, czyli usunięcie błony dziewiczej – ratunek dla kobiecych problemów.

Cennik



Ta strona używa plików cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Jeśli pozostajesz na stronie bez zmiany ustawień, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w Polityce prywatności.