Introitoplastyka

W skrócie: Introitoplastyka – terapia przedsionka pochwy przywracająca kobietom normalne funkcjonowanie stref intymnych po porodzie

introitoplastyka plastyka przedsionka pochwy Klinika Tazbir

Introitoplastyka

To inaczej terapia przedsionka pochwy, często zniekształconego na skutek porodu fizjologicznego; szczególnie po wydaniu na świat dużych noworodków. Na skutek trudnych porodów naturalnych lub w wyniku nacięcia krocza rany w obrębie przedsionka pochwy trudno się goją, pozostawiając w dodatku bolesne zrosty i bliznowce. Ta dolegliwość obniża jakość życia seksualnego kobiety, a nieraz całkowicie je uniemożliwia. Celem introitoplastyki jest chirurgiczne zwężenie wejścia do pochwy i przywrócenie jej normalnej budowy anatomicznej oraz poprawienie jej funkcjonowania.

Na czym polega terapia przedsionka pochwy?

Terapia polega na wycięciu zmienionych tkanek oraz rekonstrukcji naturalnego wejścia do pochwy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu na ranę zakładane są rozpuszczalne nici chirurgiczne. Zabieg introitoplastyki wykonuje się w ramach tzw. “chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjentka opuszcza klinikę w kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu. Po operacji obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przez okres sześciu tygodni, a obowiązkowa kontrola jest konieczna po 7-10 dniach. Bezwzględnie należy się stosować do zaleceń lekarskich. W okresie czternastu dni przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Przed operacją należy ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Przygotowując się do terapii, należy zadbać o depilację stref intymnych. W Klinice Tazbir możliwe są zabiegi w całkowitej sedacji oraz terapie łączone np. z lipofillingiem.

Zalety

 • zminimalizowane ryzyko stanów zapalnych waginy
 • podniesienie jakości życia seksualnego (wyeliminowanie bólu w trakcie stosunku)
 • wycięcie zmienionych tkanek i zrostów, które nie zostawia po sobie śladów (lub ślad minimalny)

Zastosowanie

 • otwarte wejście do pochwy
 • zmiany sprawiające ból i dyskomfort
 • zrosty
 • tendencje do stanów zapalnych przedsionka pochwy

Przeciwwskazania

 • ciąża i laktacja 
 • cukrzyca
 • nowotwory
 •  menstruacja
 • aktywna infekcja intymna
 • zły wynik cytologiczny

Introitoplastyka – przebieg zabiegu

1

Zgłoszenie się do kliniki

Pacjentka opisuje lekarzowi specjaliście swój problem. Specjalista zaleci zabieg introitoplastyczny w sytuacji bólu podczas penetracji oraz przy problemach otwartego wejścia do pochwy.

2

Opracowanie planu leczenia

Lekarz specjalista tworzy plan terapii i dostosowuje go do potrzeb oraz stanu zdrowia kobiety.

3

Pierwszy zabieg

Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go.

4

Wizyta kontrolna

Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Lekarz ocenia wyniki zabiegu i przekazuje zalecenia co do prozdrowotnego postępowania w okresie rekonwalescencji i po jego ukończeniu.

Najczęściej zadawane pytania

 • Kiedy wykonuje się zabieg?

  W sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa dyskomfort w okolicach przedsionka waginy.

 • Czy zabieg jest bolesny?

  Operacja nie jest bolesna, gdyż wykonuje się ją w znieczuleniu, ale podczas rekonwalescencji mogą pojawić się niedogodności (ból, wysoka temperatura).

 • Czy istnieje ryzyko powikłań?

  Raczej nie. Jednak czasami po zabiegu mogą wystąpić krwawienia, stany zapalne, niekiedy powstają krwiaki oraz blizny.

 • Czy zabieg uniemożliwia zajście w ciążę i kolejny poród?

  Absolutnie nie. Choć, nie jest wykluczone, że lekarz prowadzący ciążę zaleci, znając historię choroby kobiety, cesarskie cięcie.

 • Jak należy się przygotować do zabiegu?

  Należy przygotować wyniki badań: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram – APTT, INR, PT, antygen HBS, elektrolity, poziom cukru i in. zlecone przez lekarza specjalistę

Opinie o zabiegach z użyciem botoksu

Chyba każda kobieta marzy o tym, by jak najdłużej pozostać młodą i piękną. Przekonałam się, że dzięki rozwojowi medycyny estetycznej i profesjonalnym lekarzom można skutecznie cofnąć oznaki starzenia. Dzięki dr Tazbir czuję się młodsza, a zarazem piękniejsza! Baby botoks to coś w sam raz dla mnie. Nikt nie wie co robię ale za to każdy widzi jak dobrze i naturalnie wyglądam. I to jest prawdziwa medycyna estetyczna!

Magda, 45 lat

Botoks to chyba najpopularniejszy sposób na zredukowanie przykrych oznak starzenia się skóry czyli zmarszczek. Ale ja skorzystałam też i z innych jego właściwości. Koleżanka poradziła mi dr Martę Tazbir w Łodzi i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę!Zahamowanie pocenia pod pachami. Luksus, na który pozwalam sobie raz w roku. Efekt – BEZCENNY! Wie to każdy, kto ma problemy z nadmiernym poceniem i choć raz wykonał ten zabieg.

Sylwia, 40 lat

W mojej rodzinie genetyczna jest lwia bruzda ta między brwiami na czole. Więc postanowiłam coś z tym zrobić. W Klinice Tazbir odradzono mi wypełnienie tej okolicy. Pani doktor zaproponowała mi botoks tłumacząc iż moje mięśnie zapamietają ten stan i nauczą się nie marszczyć. Zabiegi botoksu potraktowałyśmy jako leczenie i zapobieganie nadmiernej kurczliwości moich mięśni. Wiedziałam, że nie będzie łatwo. Ale po kilku zabiegach w klinice dr Tazbir w Łodzi śmiało mogę powiedzieć, że pani Marta to cudotwórczyni! A bruzda lwia jest już prawie niewidoczna.

Agnieszka, 39 lat

Zawsze myślałam, że botoks powoduje nienaturalny wyraz twarzy z wytrzeszczonymi oczami i uniesionymi brwiami jak u Jacka Nicolsona ? Po wizycie u dr Tazbir wiem jak bardzo się myliłam. Wiem już, że dobrze podany botoks to wtedy jak zachowana jest ruchomość całego czoła podczas gdy zmarszczki są usunięte. Polecam! Dziewczyny korzystajcie tylko ze sprawdzonych lekarzy!

Alicja, 35 lat

Efekty przed/po