

Na czym polega terapia przedsionka pochwy?
Terapia polega na wycięciu zmienionych tkanek oraz rekonstrukcji naturalnego wejścia do pochwy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu na ranę zakładane są rozpuszczalne nici chirurgiczne. Zabieg introitoplastyki wykonuje się w ramach tzw. “chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjentka opuszcza klinikę w kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu. Po operacji obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przez okres sześciu tygodni, a obowiązkowa kontrola jest konieczna po 7-10 dniach. Bezwzględnie należy się stosować do zaleceń lekarskich. W okresie czternastu dni przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Przed operacją należy ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Przygotowując się do terapii, należy zadbać o depilację stref intymnych. W Klinice Tazbir możliwe są zabiegi w całkowitej sedacji oraz terapie łączone np. z lipofillingiem.
Zalety zabiegu
- zminimalizowane ryzyko stanów zapalnych waginy
- podniesienie jakości życia seksualnego (wyeliminowanie bólu w trakcie stosunku)
- wycięcie zmienionych tkanek i zrostów, które nie zostawia po sobie śladów (lub ślad minimalny)
Zgłoszenie się do kliniki
Pacjentka opisuje lekarzowi specjaliście swój problem. Specjalista zaleci zabieg introitoplastyczny w sytuacji bólu podczas penetracji oraz przy problemach otwartego wejścia do pochwy.
Opracowanie planu leczenia
Lekarz specjalista tworzy plan terapii i dostosowuje go do potrzeb oraz stanu zdrowia kobiety.
Pierwszy zabieg
Przygotowanie do zabiegu i przeprowadzenie go.
Wizyta kontrolna
Pacjentka po kilku dniach zgłasza się na wizytę kontrolną. Lekarz ocenia wyniki zabiegu i przekazuje zalecenia co do prozdrowotnego postępowania w okresie rekonwalescencji i po jego ukończeniu.
Wskazania
- otwarte wejście do pochwy
- zmiany sprawiające ból i dyskomfort
- zrosty
- tendencje do stanów zapalnych przedsionka pochwy
Przeciwwskazania
- ciąża i laktacja
- cukrzyca
- nowotwory
- menstruacja
- aktywna infekcja intymna
- zły wynik cytologiczny
Częste pytania?
W skrócie: Introitoplastyka – terapia przedsionka pochwy przywracająca kobietom normalne funkcjonowanie stref intymnych po porodzie.